Günde 20 km yürüyor 15 TL kazanıyor...

Konya'da, çöp konteynerlerinden topladığı kartonları satarak evi geçindiren Zeycan Gül, günde en az 20 kilometre yürüyerek sadece 15 lira kazanıyor.

Günde 20 km yürüyor 15 TL kazanıyor...
Bu içerik 286 kez okundu.
Reklam

Konya'da, kocası kanser hastası olduğu için el arabasıyla günde 12 saat çöp konteynerlerinden topladığı kartonları satarak evi geçindirmeye çalışan 61 yaşındaki Zeycan Gül, zorlu yaşamına rağmen dimdik ayakta duruyor.

ZORLU HAYAT MÜCADELESİ

Yüzündeki derin çizgilerin 61 yıllık ömründe çektiği tüm sıkıntıları, hayat mücadelesini yansıttığı 7 çocuk annesi Gül, belki de hayatının en zor günlerini yaşıyor.

Yaşamı yoksullukla geçen, üç ayda bir aldıkları maaşla geçinmeye çalışan Gül, camı bulunmayan, pencerelerini naylon ve kartonla kapattığı, 350 liraya kiralanan iki göz evde, oğlu, eşi ve iki torunuyla yaşamını sürdürüyor.

Eşi Hüsnü Gül kolon kanseri olduğu için çalışamayan, oğlunun da çeşitli rahatsızlıkları bulunan Gül, romatizma ve bel fıtığı olmasına rağmen, "çek çek" diye tabir edilen el arabasıyla çöp konteynerlerinden karton topluyor.

Sabahın erken saatlerinde evden çıkan ve ilerlemiş yaşına rağmen en az 20 kilometre yürüyen Zeycan Gül, sattığı kağıtlardan günde 15 lira kazanıyor.

AÇ VE SUSUZ KİLOMETRELERCE YOL YÜRÜYOR

"Ne kendimi ne de ailemi kimseye muhtaç ederim." diyerek sözlerine başlayan Gül, zorlu yaşam mücadelesini anlattı.

Alnının teriyle ekmeğini çöplerden çıkardığını aktaran Gül, bazen aç ve susuz şekilde ekmek parası için kilometrelerce yol katettiğini söyledi.

Tek endişesinin yeteri kadar beslenemeyen eşi olduğunu vurgulayan Gül, çalışmaktan başka çaresinin olmadığını dile getirdi.

"KARNIMIZI DOYURSAK YETER"

Gül, günlerinin çok yorucu geçtiğini belirterek, şöyle devam etti: "Biz hırsızlık, dilenme nedir bilmeyiz. Yapana da çok kızarız. Ekmeğinin peşinde olan biriyim. Topladıklarımızı satıp karnımızı doyurursak yeter. Başka ne isteyelim. Alnımın teriyle, kimseye muhtaç olmadan yaşıyorum. Aç da susuz da kalsam kimseye 'Bana bir parça ekmek ver' demem. Ekmeğim olursa yerim, olmazsa Allah'a şükreder yatarım. Bazen bizi 'Utanmadan kafalarını çöplerin içine sokuyorlar' diyerek küçümsüyorlar. Hırsızlık, dilencilik yapmıyorum. Helalinden kazanıp, yiyorum. Halimizde hor görülecek bir durum yok. Fakirim ama çok şükür karnımı doyuruyorum. Hayatımdan memnunum. Halime şükretmezsem Allah'a hesabını veremem. Rabbim ne verdiyse çok şükür. Kocam iyi olsun, başka bir şey istemem."

"TEK TESELLİMİZ KİMSEYE MUHTAÇ OLMAMAK"

Önceleri tarlalarda çalışarak geçimini sağlayan Hüsnü Gül de tedavisi sürdüğü için çalışamadığını, eşinin evin tüm yükünü aldığını anlattı.

Eşinin durumuna çok üzüldüğünü dile getiren Gül, "Aç, susuz saatlerce dolaşıyor. Onun da rahatsızlığı var ama mecburen işe gidiyor. Tek tesellimiz Allah'tan başka kimseye muhtaç olmamamız." şeklinde konuştu.

Komşuları ise çocuklarının ve kendilerinin Zeycan Gül'ü örnek aldığını, onu gördükten sonra "yorulduk" demeye cesaret edemediklerini söyledi.

sizlere guncel58.com farkıyla sunulmuştur
haber Karton Satarak Ev Geçindiren Kadın Günde Sadece 15 Lira Kazanıyor haberler haberi haberleri HABER HABERLER Torun Sabah Bolat Konya
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üstsüz paylaşımıyla rekor kırdı...
Üstsüz paylaşımıyla rekor kırdı...
İlk Türk helikopteri görücüye çıkıyor...
İlk Türk helikopteri görücüye çıkıyor...